Skip Navigation

Drugs.ie Announce Media Awards Competition Category Winners and Runners-Up

Awards
After a receiving close to 700 entries this year, the 2017 'Let's Talk about Drugs' National Youth Media Awards category winners and runners-up have been announced. Thanks to all of this year’s entrants for the hard work and creativity.
The awards ceremony for the winners and runners up will take place on 26th April 2017 @ 2:00 pm in the Department of Education Clock Tower Building, Dublin 1.

Blathnaid Treacy from RTE will be the guest of honour on the day. Category winners will receive an iPad mini and runners up will receive a framed certificate. The overall winner (chosen from category winners) will be announced on the day and will receive a prize of €2,000!

The standard was so high this year that we have decided to also provide a list of 'Honourable Mentions'. These are entries that were not winners or runners-up, but ones we think deserve a mention!

Judges
Thanks to the following guest judges: Stuart Clarke (Hotpress); Aoife Ní Shúilleabháin (Union of Second Level Students in Ireland); Ciaran D’Arcy (Irish Times) and Cathy Keenan (Youth Representative).

Winners, Runners-up & Honourable Mentions

See below for a list of winners, runners-up and honourable mentions!

Article Category

12-14 Article Winning Entry
Justyna Czuback, St Leo’s College Carlow

12-14 Article Runner-Up
Kayleigh Morris, St Leo’s College Carlow

15-17 Article Winning Entry
Sarah

15-17 Article Runner-Up
Lia Berkery Kelly, Maeve O Herlihy and Lia Murphy, Colaiste Mhuire Realt Cork

18-21 Article Winning Entry
Amy Glover, Clare Youth Service

18-21 Article Runner-Up
Katie Browne O’Neill, Wexford

Audio Category

12-14 Audio Winning Entry
Colaiste Eoin Finglas

15-17 Audio Winning Entry
Laurileigh Baker, Elena O'Galligan, Kate O'Riordan and Oisin Rudge,Midleton College Cork

15-17 Audio Runner-Up
Jade Flynn, St Clares College, Ballyjamesduff

18-21 Audio Winning Entry
Abbie Rea, Cavan

22-25 Audio Winning Entry
R.A.S.P, Dublin 17

22-25 AudioRunner-Up
Lloyd Ryan, Crinan Youth Project, Dublin 1

Video/animation Category

12-14 Video/animation Winning Entry
Clare Youth Service

12-14 Video/animation Runner-Up
Robin Lee, Newtown School Waterford

15-17 Video/animation Winning Entry
New Cross College Finglas

15-17 Video/animation Runner-Up
Pippa Moloney, Castleknock

18-21 Video/animation Winning Entry
James Eastlake and Luke Dalton, Ballyfermot Youth Service

18-21 Video/animation Runner-Up
Lloyd Hogan ‘Grow',  Limerick

22-25 Video/animation Winning Entry
Kilbarrack Coast Community Programme

22-25 Video/animation Runner-Up
Ignas Laugalis, Cork

Poster Category

12-14 Poster Winning Entry
Honeya Butt, Oakland’s Community College Edenderry

12-14 Poster Runner-Up
Molly  Feehan, Oakland’s Community College Edenderry

15-17 Poster Winning Entry
Emily Miller, St Leo’s College Carlow

15-17 Poster Runner-Up
Rosie Quinn, Loreto Convent Letterkenny

18-21 Poster Winning Entry
Niamh Doran, West Wicklow Youthreach

18-21 Poster Runner-Up
Ryan Merriman, Youthreach Crumlin

22-25 Poster Winning Entry
Taz Kelleher, Westmeath

Honourable Mention Section

12-14 Article Honourable Mention
Brian Mc Carthy, Skibbereen Community School, Cork
Martha Ryan, Ard Scoil Na Ndeise, Waterford

15-17 Article Honourable Mention
Courtney Kells, St Olivers Community College, Co Louth
Shane Mc Allister, St Olivers Community College, Co Louth
Josh Moffat, St Aidan's CBS Artane, Dublin
Aoife Sullivan & Catherine Tighe, Borrisokane Community College, Borrisokane Co. Tipperary
Crosscare Ronanstown
Vivienne Bruen, Youthreach Kiltimagh, Mayo

18-21 Article Honourable Mention
Oisin Horberts, St Conleths College

12-14 Poster Honourable Mention
The Teresian School, Dublin
Oakland’s Community College Edenderry
Bradog Youth Service
St Davids CBS Artane
Scoil Mhuire Buncrana, Donegal
Tarbert Comprehensive, Kerry
Bandon  Grammer School, Cork
Pobal Scoil Inbhear Sceine
Smrutha Sivahumar, The Teresian School
Gracie Friel, Scoil Mhuire Buncrana
Ciara Kennelly, Tarbert Comprehensive Kerry
Bridgid Casswell
Caroline Lathowska, Oakland’s Community School Edenderry
Elaina Thackberry

15-17 Poster Honourable Mention
St Nathys College Roscommon
CBS Mullingar
St Mels College Longford
Lanesboro College Longford
Scoil Mhuire Longford
Ballymahon Vocational Schoool Longford
Moyne Community School Longford
Ardscoil Padraig Longford
Cnoc Mhuire  Secondary SchoolLongford
Katie Hassett, Loreto Letterkenny
Cian Newman, St Aidan's CBS
Rachel Lyons, Ballymahon Vocational Schoool
Michael Mc Kenna, Moyne Community School
Blessing Salami, Lanesboro Community College
Gadea Arregui, Carrigaline Community School Cork
Maria Knox, Scoil Mhuire Longford
Lauren Brady, Cnoc Mhuire Granard
Lauren Kirwan, Loreto Bray
Chris Kelly, Old Bawn Community School
Aalana Jones, Cnoc Mhuire Longford
Brian Lyons, Lanesboro Community College
Mark Higgins, Cnoc Mhuire Secondary School Longford
Jessica Byrne, Castleknock Community College
Aine Falls, Dominican College Griffith Avenue
Ryan O’Reilly, Cnoc Mhuire  Secondary School Longford
Josh Moffat, St Aidan's CBS Artane
Rachel Coyne, Oaklands Community College Edenderry
Thomas Mc  Carthy, Co. Kerry
Jack Mangan, St Mels College Longford
Aisling Smith 
Midleton College Cork
Claire Watson, Carrigaline Community School Cork
Stephen Derham, Mullingar CBS
Eimear Foley, Scoil Mhuire, Longford
Cian O’Mahony
Derbhaile Boyle, Loreto Kilkenny
Ryan Walsh, West Wicklow  Youthreach
Natasha Mc Namara, Cnoc Mhuire Longford
Club Together Youth Service Limerick
Brian Kelly, Ballymahon Vocational School
Aoibheann Mc Gee, Loreto Letterkenny

18-21 Poster Honourable Mention
Ballymun Youthreach
Crumlin Youthreach
West Wicklow Youthreach
Blanchardstown Community Training Centre
Richelle Carroll, Ballymun Youthreach
Jade Byrne, Ballymun Youthreach
Joshua Bently, Blanchardstown Community Training Centre
Kemal Sipovac & Ionut Plesca, Blanchardstown Community Training Centre
Philip Shestialtynov, Blanchardstown Community Training Centre
Serra Unal, Sligo
Merra Unal, Sligo
Cian Cleary, Westmeath

12-14 Video Honourable Mention
St Davids CBS Artane
Bradog Youth Service
Cal O’Driscoll

15-17 Video Honourable Mention
Katie Mc Gloin Donegal
Megan Flynn, Shauna Yourell and Andrea Ecarma, Pobalscoil Iosolde, Palmerstown
David Collison and Dermo Edmondson, Kilkenny
Kells Youthreach
St Leos College Carlow
Ashbourne Youthreach
Edenderry Youth Action Project
Bandon Foroige
St Fintans High School
Banagher College
Youthwork Ireland Meath
Blanchardstown Youthreach

18-21 Video Honourable Mention
Ben Kavanagh, Kerry
Lloyd Hogan, Limerick
Blanchardstown Youthreach
Cobh YMCA

15-17 Audio Honourable Mention
The Vault Youth Service Wicklow
Tony Vlasov and Christian Polimashere, Colasite Eanna, Tallaght
Bashir Adesina Oladipupo, Old Bawn Community School, Tallaght
Caoimhe Clarke, Ailbhe Carey and Jack Greenhalgh, Old Bawn Community School, Tallaght
Nifemi Adebayo, Old Bawn Community School, Tallaght
Leon Donohoe and Eoin Ryan, Old Bawn Community School Tallaght

 

Posted by drugs.ie on 04/04 at 08:52 AM in
Share this:
  • Facebook
  • Twitter
  • Digg
  • Del.icio.us
  • LinkedIn
  • E-mail
(0) Comments

Comments

Name:

Email:

URL:

Comments:

Remember my personal information

Notify me of follow-up comments?

Enter this word:


Here:

Our online 'Live Help' chat service offers you a person to talk to.
This is a free, secure and confidential online chat service - your identity is not made known to the staff member.

Click the button below to launch the chat service.
NewslettereBulletin
Poll Poll

Have you ever been impacted negatively by someone else’s drinking?